Dnes je 13. 7. 2024 Vítejte na oficiálních stránkách dechové hudby Choceňačky! Aktualizováno 4. 7. 2021

Novinky

Nejnovější fotografie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vloženo: 29.1.2017

Choceňačka hraje opět na čtyřech masopustech

Stejně jako loni čekají naši malou dechovku hned čtyři masopustní hraní. Začínáme v sobotu osmadvacátého ledna od půl desáté v Českých Heřmanicích, poté následuje měsiční pauza, kterou vyplní Muzikantský ples osmnáctého února.

Týden po plese, tedy v sobotu pětadvacátého února, jsou na programu hned dva masopusty. Od devíti hodin choceňský, od jedné hodiny odpolední pak dobříkovský. Čtvrtý z masopustů ve Skořenicích startuje čtvrtého března taktéž hodinu po poledni.

Radim Šantrůček
Vloženo: 30.12.2016

S rokem 2016 se loučíme Silvestrovskou veselicí

Malá dechová hudba Choceňačka přeje všem svým příznivcům jen to nejlepší do nového roku 2017. S tím končícím se rozloučíme tradiční Silvestrovskou veselicí, která začíná v půl desáté na choceňském náměstí. Hrají Choceňačka a Kantorský dixieland.

Radim Šantrůček
Vloženo: 19.11.2016

Podvanácté slavíme "Cecilku"

S blížícím se koncem listopadu chystá Choceňačka tradiční Koncert pro Cecílii, patronku muzikantů. V kalendáři najdeme její svátek dvaadvacátého listopadu, což je letos úterý. My na počest "Cecilky" hrajeme vždy v sobotu, takže tradiční vystoupení se tentokrát uskuteční devatenáctého listopadu.

Koncert se opět koná v prostorách Baráčnické rychty a začíná v devatenáct hodin. Všichni jste srdečně zváni. Těšit se můžete na program o dvou částech. V té první zazní nově nacvičené skladby, v té druhé budeme hrát skladby dle volby jednotlivých členů kapely.

Radim Šantrůček
Vloženo: 4.9.2016

Choceňačka má nového kapelníka

Ti z vás, kteří byli přítomni na některém z našich letních vystoupení, si jistě všimli, že se v kapele udála jedna významná změna, o níž zatím zde na webových stránkách nebyla zmínka. Po koncertu k výročí pětadvaceti let od založení dechovky se její zakladatel Jiří Šimek rozhodl složit kapelnickou funkci, jeho nástupcem se stal trumpetista Marek Eliáš. Jirkovi patří obrovský dík za to, co pro kapelu za čtvrtstoletí vykonal, a doufáme, že bude dál její součástí, teď už bez kapelnických starostí.

Radim Šantrůček
Vloženo: 20.8.2016

Choceňačka a Prozatím v Německu

Letos slaví dechová hudba Choceňačka 25. výročí své existence. K tomu si nadělila dárek – po delší odmlce zahraniční zájezd. S podporou Česko-německého fondu budoucnosti se po deseti letech vrátila „na místo činu“ do německého Verlu, opět s tanečním souborem Prozatím.

Abychom si náš zájezd řádně užili, odjížděli jsme už v úterý 26. července 2016 ve 22:00. Na palubě autobusu nás s úsměvem přivítali řidiči Jaromír Voříšek a Jiří Kubík. Po půl hodince nakládání jsme vyrazili směr Německo. První zastávka byla nedaleko ve Vysokém Mýtě. Zde jsme přibrali 6 důležitých spolucestujících, kteří stáli u zrodu výměnných pobytů mezi Čechy a Němci. Začali tím naplňovat myšlenku přátelství mezi národy, kterou uvedl v život Hugo Wöstemeyer, zakladatel Droste-Hausu (společnosti pro mezinárodní setkávání mládeže).

Kolem osmé ráno jsme dorazili do Wolfsburgu a věnovali se jeho celodenní návštěvě – zejména Autostadtu, kde si hlavně pánové přišli na své při prohlídce rozličných vozidel. Navečer už nás natěšeně přivítaly naše hostitelské rodiny a odvezly si nás do svých domovů.

Druhý den nám nebylo příliš dopřáno dospat probdělou noc – budíček byl již v 5:30, odjížděli jsme na výlet do Kolína nad Rýnem. I přes brzký odjezd jsme se nevyhnuli velké zácpě na dálnici a trošku tím narušili s německou precizností do puntíku naplánovaný program. Prohlédli jsme si katedrálu, ti nejodvážnější vystoupali 533 schodů do jedné z věží, odkud byl nádherný rozhled na celé město. V restauraci na nás čekaly tradiční kolínské speciality a místní pivo, spíš pivíčko o objemu 0,2l. Odpoledne jsme dokončili prohlídku města a obzvláště tanečnice se věnovaly „shopování“. Večer jsme opět strávili v rodinách a snažili jsme se vice či méně úspěšně o německou nebo anglickou konverzaci.

V pátek ráno jsme vyrazili opět na výlet, tentokrát do Bielefeldu, do malé opravny a výrobny žesťových hudebních nástrojů Bethel. Exkurze byla skutečně zajímavá a poučná, někteří si dokonce i zakoupili pár hudebních součástek. Odpoledne jsme konečně našim přátelům mohli ukázat své dovednosti, konal se totiž česko-německý večer pro naše hostitelské rodiny. Němci nám nabídli zázemí a něco dobrého, my jim české pivo, dechovku a moderní tanec. Dobrou zábavu nám nezkazil ani všudypřítomný déšť. Přátelé z Německa nám věnovali obrovskou krycí plachtu, kterou jistě ještě mnohokrát při našich produkcích využijeme. Děkujeme.

Sobotní program měl každý z nás jiný, neboť ho zajišťovaly hostitelské rodiny – někdo viděl nedostavěnou dálnici, jiní skály u nedalekého Detmoldu, někteří zůstali ve Verlu a procházeli se. Několik zástupců Choceňačky a skupina z Vysokého Mýta byla se svými rodinami na hřbitově uctít památku Hugo Wöstemeyera a odpoledne je přivítala na kávě jeho žena Christel. Večer nás čekalo nejdůležitější vystoupení v rámci Sommerfestu (letních slavností setkávání mladých), kde byly přítomny skupiny mládeže z Egypta a Švýcarska. K poslechu hrál ještě mimo nás místní orchestr mladých hudebníků, pro náctileté byla připravena diskotéka.

V neděli jsme strávili ještě poslední chvilky u našich milých hostitelů, vyměnili si adresy, dojemně se rozloučili a odjeli na naše poslední vystoupení v kavárně Kötterhaus. Některé rodiny nás ještě jely podpořit. Bohužel počasí nám nedovolilo hrát příliš dlouho. V 17:30 jsme se vydali na dlouhou cestu k domovu plni dojmů z vydařeného zájezdu. Nad ránem jsme dorazili do Chocně, někteří pospíchali hned do práce, ti šťastnější do postele dospat náročných ale krásných 5 dní.

Kateřina Petruželková
Vloženo: 29.6.2016

V červenci hraje Choceňačka v Boru a ve Vysokém Mýtě

Kdo si chce v poslechnout Choceňačku, má v první polovině července dvě možnosti. V sobotu druhého července od půl jedenácté dopoledne hrajeme dobrovolným hasičům v Boru u Chroustovic k jejich výročí. Na toto místo se vracíme přesně po deseti letech. Následuje tradiční promenádní koncert na náměstí ve Vysokém Mýtě, a to ve čtvrtek čtrnáctého července od sedmnácti hodin.

Radim Šantrůček
Vloženo: 17.6.2016

Choceňačka slaví 25 let

Už pětadvacet let společného hraní slaví v letošním roce malá dechová hudba Choceňačka. Čtvrtstoletí činnosti je vhodnou příležitostí k malému ohlédnutí se.

O vznik naší malé dechovky se postaral především kapelník Jiří Šimek. Byl to on, kdo v roce 1991 pro nápad vytvořit v Chocni novou kapelu získal další muzikanty, sháněl noty, organizoval zkoušky a dojednával první vystoupení. Logicky navázal spolupráci s učitelem ZUŠ Františkem Šantrůčkem, který po celou dobu doplňuje kapelu mladými hráči a také působí v roli uměleckého vedoucího.

Zpočátku Choceňačka koncertovala pouze po nejbližším okolí. Postupem času se ale působnost naší dechovky rozšířila prakticky na celou republiku, na řadu přišly konfrontace s mnohem zvučnějšími soubory na soutěžích, jako jsou Polka fest nebo Vejvodova Zbraslav, stejně tak stojí za zmínku účasti na velkých dechovkových festivalech v Pardubicích, Zlíně a dalších městech. K výročí dvaceti let také Choceňačka nahrála svoje první CD.

Odměnou za dlouhodobé snažení jsou zahraniční zájezdy. První se konal již v roce 1994, a sice do německého Regenu, následovala španělská Jaca společně s choceňskými hokejisty o dva roky později. Vrchol zahraničních výjezdů se datuje do let 2002-2005, tedy doby spolupráce s mažoretkami Berušky z Moravan. Choceňačka se spolu s nimi podívala vedle tradičního Německa také do Itálie, Francie či Švédska. V letošním létě spolu s tanečním souborem Prozatím znovu po deseti letech zavítáme do německého Verlu.

Choceňačka je typická několika věcmi – soustředí se na českou a moravskou dechovku a skládá se výhradně ze stálých členů, tedy nenajímá si na svá vystoupení žádné posily. Naším úmyslem je tento přístup zachovat i do budoucna. K narozeninám si Choceňačka přeje dostatek kvalitních muzikantů a udržení dobré party, která je základem našeho fungování. Stejně tak věříme, že si zachováme přízeň našich věrných fanoušků.

Všechny vás srdečně zveme na narozeninový koncert – ten se koná v neděli 26. června na zámeckém nádvoří od 14 hodin.

Text vyšel v červnovém Choceňském zpravodaji

25. výročí
Radim Šantrůček