Dnes je 21. 9. 2023 Vítejte na oficiálních stránkách dechové hudby Choceňačky! Aktualizováno 4. 7. 2021

Novinky

Nejnovější fotografie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vloženo: 6.9.2011

Oslavenkyně Choceňačka po pěti letech zahrála v Německu

Malá dechová hudba Choceňačka toho na přelomu srpna a září stihla opravdu hodně. Slavnostní koncert ke dvacátému výročí činnosti, křest prvního cédéčka a také zájezd do Německa.

V minulých letech pro nás byly zahraniční výlety rutinou, časy se ale trochu změnily a letos jsme v cizině pobyli po dlouhých pěti letech. Díky Martinu Petruželkovi a jeho kontaktům z práce jsme vyrazili do vesničky Meerdorf (video zde) poblíž Braunschweigu.

Jednalo se doslova o bleskový zájezd, nebyl prostor na žádné zdržování. V pátek šest set kilometrů cesty, večer seznámení se s pořadateli, posezení u piva a klobás a ubytování se v tělocvičně. Hlavním bodem našeho výjezdu pak bylo několikeré sobotní vystoupení.

Ač má Meerdorf pár stovek obyvatel, je jeho veřejný život pestrý, fungují tu téměř dvě desítky nejrůznějších spolků. Jeden z nich, MBS (Meerdorfer Bürgersöhne), pořádal první zářijový víkend rodinné odpoledne a také svoji párty k pětadvacátému výročí.

Choceňačka se postarala o hudební doprovod celého dne. O druhé hodině vyrazil průvod z Meerdorfu přes dálnici k lesu, kde byl stan a veškeré zázemí nutné pro slavnost. Po celé odpoledne se tu místní i přespolní bavili u různých soutěží, dobrého jídla a pití. Nutno podotknout, že pořadatelé vybrali výborný termín – slunečné počasí vyšlo možná až moc dobře a všichni zúčastnění se vařili ve vlastním potu.

Naše odpolední hraní se k večeru změnilo ve slavnostnější koncert, stan se začal zaplňovat a z publika se ozývaly stále spokojenější reakce. S přestávkami jsme hráli vlastně celé odpoledne a večer, končili jsme po desáté hodině. K všeobecné radosti jsme zahráli na přání sólovou Glorii, místní postupně ztratili ostych a tancovali, stejně tak se přidali při zpěvu našich oblíbených lidovek (s německými texty).

Večer ještě pokračoval diskotékou, dost bylo jídla i pití a každý se zabavil po svém. Náš meerdorfský výlet se tím začal pomalu chýlit ke konci. V neděli jsme stihli už jen vydatnou snídani a opět nasedli do autobusu směr cesta domů.

Jak už bylo zmíněno výše, jednalo se o bleskurychlou akci. Nutno ale zdůraznit, že můžeme být plně spokojeni - podívali jsme se do nového místa a narazili na ohromně vstřícné a pohostinné lidi. A absolutní spokojenost panovala podle ohlasů organizátorů i na druhé straně, takže není vyloučeno, že tento zájezd nebyl posledním kontaktem Choceňačky a Meerdorfu.

V nejbližší době se na webu objeví fotky jak z koncertu ke dvaceti rokům a křestu cédéčka, tak ze zájezdu do Meerdorfu.

Radim Šantrůček
Vloženo: 1.9.2011

Choceňačka pokřtila cédéčko a vyráží do Německa

Uplynulá sobota byla velmi významným dnem pro naši malou dechovou hudbu. Choceňačka odpoledním koncertem oslavila kulatých dvacet let činnosti a jako svůj dárek k jubileu pokřtila cédéčko, které jednotlivé sekce nahrávaly v květnu a červenci.

Slavnostní koncert proběhl hladce, přestože obloha hrozila vydatným deštěm. Ten nakonec přišel, naštěstí však až poté, co jsme s naší produkcí skončili. Děkujeme všem divákům, kterých se na nádvoří sešlo mnoho. Pro ty, co si ještě neobstarali cédéčko, máme následující informace. Stojí 150 korun a je k zakoupení v Informačním centru města Chocně či prostřednictvím jednotlivých členů kapely.

Nyní se pozornost celé dechovky soustředí na nejbližší tři dny, od pátku do neděle totiž budeme pobývat v Německu, konkrétně v obci Meerdorf poblíž Braunschweigu. Je na co se těšit, protože poslední výjezd za hranice absolvovala Choceňačka před dlouhými pěti roky.

Radim Šantrůček
Vloženo: 27.8.2011

Choceňačka dnes slaví 20 let!

Slavnostní den Choceňačky je tu, právě dnes koncertem na nádvoří zámku oslavíme dvacet let činnosti. Všichni jste srdečně zváni, koncert začíná v patnáct hodin. Zajištěno je občerstvení, proti slunci budou diváky chránit slunečníky.

V prostorách zámku můžete shlédnout malou výstavu, mapující dvacet let, které jsme společně s Choceňačkou prožili. Během sobotního odpoledne rovněž pokřtíme cédéčko, které jsme k výročí nahráli.

Radim Šantrůček
Vloženo: 11.8.2011

Choceňačce končí prázdniny. Hrajeme na pouti a Pivních slavnostech

Naší malé dechové hudbě právě končí letní prázdniny, blížící se víkendy budou opět ve znamení nejrůznějších her. V sobotu třináctého se koná na Hemžích pouť, kterou svými tóny obohatí Choceňačka mezi šestnáctou a devatenáctou hodinou.

O týden později přichází akce, která k Chocni už neodmyslitelně patří – Pivní slavnosti. Letos se konají podesáté, přičemž naše dechovka tu vystoupí podeváté. Vynechali jsme pouze ročník 2005, kdy jsme byli na zájezdu ve Francii. V letošním programu patří Choceňačce přibližně hodinový prostor se začátkem ve tři čtvrtě na tři (plakát je zde).

Radim Šantrůček
Vloženo: 5.8.2011

Malá dechová hudba Choceňačka slaví již druhé kulatiny…

Čas plyne jako voda a Choceňačku čeká další kulaté jubileum. V letošním roce si připomeneme již 20 let od prvních společných tónů. Ačkoli jsme kapela věkovým průměrem mladá, jsou mezi námi stále činní pamětníci úplných počátků, jmenovitě kapelník Jiří Šimek, umělecký vedoucí František Šantrůček, trumpetisté Milan Chejnovský a Martin Petruželka a bubeník Aleš Svoboda.

Pojďte s námi společně zavzpomínat, co se všechno během 20 let v kapele přihodilo…

Mezi zakládajícími členy (mimo výše zmiňovaných) bylo mnoho známých i méně známých Choceňáků – Miroslav Doležal, Josef Cita, Vladimír Kovář, Karel Hanus, Vladimír Kovář či Josef Vodvárka. Tyto ostřílené muzikanty doplňovali žáci bývalé LŠU Choceň, kteří se od nich mnohému naučili. Pro některé to byla první příležitost zahrát si v orchestru a ne jen v sólových výstupech.

V prvních pěti letech Choceňačka koncertovala převážně v Chocni a jejím nejbližším okolí, vyjma prvního zahraničního zájezdu do německého Regenu v roce 1994 a společného zájezdu s choceňskými hokejisty do španělské Jacy v roce 1996. V další „pětiletce“ se už účastnila i přehlídky dechových hudeb, Polkafestu, kde si po dvakráte odvážela cenu za nejmladšího účastníka – v roce 1996 z Lysé nad Labem pro Aleše Kajzrlíka (15 let) a v roce 1999 z Opočna pro Honzu Vojtíška (14 let).

První „kulatiny“ završila mimo jiné i hrou soukromou – na svatbě našeho trumpetisty Josefa Nováka. Oficiální oslavy byly pestré – průvod městem, koncert na zámku se svitavskou dechovkou Astra a pro kapelu pak posezení v příjemném prostředí srubské moštárny s čuníkem na rožni a pivem.

Po deseti letech společného muzicírování odstartovala „zlatá éra“ Choceňačky. Vystoupení nabývala na rozměrech nejen větší četností, ale i atraktivitou. Choceňačka sjezdila mnoho koutů ČR a několikrát se podívala i do zahraničí, převážně ve spolupráci s mažoretkami Berušky z Moravan nebo s choceňským tanečním souborem Prozatím.

Z tehdejších významnějších her v Čechách uveďme namátkou: Polkafest Pardubice, Přehlídka dechových hudeb Zlín, Vejvodova Zbraslav, Gulášfest Pec pod Sněžkou, Festival dechových hudeb v Pardubicích, atd.

Během pěti let jsme se i několikrát ocitli na zajímavých místech v zahraničí: v Německu (Euromusictage Bösel 2002, 2003; Wasserburg 2003, Landesmusicfest Mnichov 2005, Verl 2006), ve Švédsku (Jönköping 2003), v Itálii (Cisternino 2004) a ve Francii (Slavnosti bílé noci Cannes 2005).

Zájezdy byly pro nás vždy vrcholem sezony a jistou odměnou za celoroční „hudební dřinu“. Stmelily nás, viděli jsme mnoho zajímavých míst, poslechli si hudbu z rozličných koutů Evropy a poznali nové přátele a místní zvyklosti.

Neméně rádi však máme akce v Chocni a nejbližším okolí, na kterých se s námi většinou každoročně můžete potkat: Dechovka na zámku, Koncert pro Cecílii, Masopusty (Choceň, Skořenice, Dobříkov), Muzikantský ples, Kácení májí na Vraclavi, Letní slavnosti v Brumbárově, apod. Jsme velmi rádi, že již máme stálý okruh posluchačů, kteří se pravidelně objevují na mnoha z nich a dokreslují tak potřebnou atmosféru.

Utužujeme i vztahy rodinné, bez podpory nejbližších bychom totiž dost dobře fungovat nemohli…

Na mnohých kulatinách či jiných rodinných událostech současných i bývalých členů kapely Choceňačka nemůže chybět. Letos se s jubilanty „roztrhl pytel“ – Vladimír Kovář 80 let, Aleš Kajzrlík 30 let, Miloš Filipi 40 let, čeká nás také další svatba – po ryze muzikantské svatbě trumpetisty Martina Petruželky a klarinetistky Katky Cibulkové v roce 2007 se do chomoutu v září chystá es-klarinetista Aleš Kajzrlík.

Věříme, že i v dalších letech se nám bude dařit alespoň jako dosud a že i Vy nám zachováte svou přízeň…

Z „dřevních dob“ opatrných akordů žáků tehdejší LŠU Choceň a několika dospělých Choceňačka „vyzrála“ natolik, že si dovolila natočit pro své příznivce své první CD. Jeho křest a celé oslavy 20. výročí vzniku kapely připadnou na sobotu 27. srpna 2011. Od 15 hodin Vás čeká na nádvoří choceňského zámku poslech klasické dechové hudby v podání Choceňačky a konzumace zlatavého moku. Jste srdečně zváni!

Text vyšel v srpnovém Choceňském zpravodaji.

Kateřina Petruželková
Vloženo: 30.6.2011

Poslední dvě hry, pak začnou Choceňačce prázdniny

Červnový maraton nejrůznějších her skončil. Nyní zbývají poslední dvě vystoupení, než si Choceňačka dopřeje zasloužené letní prázdniny. Vidět a slyšet nás můžete v sobotu druhého července na výročí obce Netřeby (od 14 hodin). Ve čtvrtek sedmého července se pak představíme na tradičním Promenádním koncertě na náměstí ve Vysokém Mýtě (začátek o půl páté).

Po zmíněném Promenádním koncertě začínají Choceňačce prázdniny, které potrvají déle než měsíc - přibližně do poloviny srpna. Ne všechny členy naší dechovky ale čeká pouze odpočinek. Pěvecká sekce bude teprve v červenci dotáčet své party na chystané CD. Poté už bude téměř připraveno jeho dlouho očekávané vydání.

Radim Šantrůček
Vloženo: 23.6.2011

Od pátku do neděle má Choceňačka nabitý program

V červnu se obvykle nahromadí spousta nejrůznějších her a nejinak je tomu letos. Závěr měsíce má Choceňačka opravdu nabitý - hrajeme v pátek, sobotu i neděli.

V pátek 24. června bude pokračovat tradice Podvečerních koncetrů. Letos zatím žádný nebyl, a tak jsme se jeden rozhodli zařadit operativně právě nyní. Začátek je v obvyklých osmnáct hodin na choceňském náměstí. Všechno ale může zhatit déšť, příznivé počasí je nutné.

V sobotu odpoledne, konkrétně od čtrnácti hodin, se Choceňačka představí stejně jako loni na Letních slavnostech v Brumbárově (Krchleby). V neděli pak následuje akce, která bude pro všechny z nás nová. Hrát budeme v Chocni v průvodu Božího těla, který začíná v deset hodin.

Radim Šantrůček
Webmaster ©2012 Chocenacka.cz