Dnes je 23. 4. 2021 Vítejte na oficiálních stránkách dechové hudby Choceňačky! Aktualizováno 11. 9. 2012

Novinky

Nejnovější fotografie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vloženo: 5.8.2011

Malá dechová hudba Choceňačka slaví již druhé kulatiny…

Čas plyne jako voda a Choceňačku čeká další kulaté jubileum. V letošním roce si připomeneme již 20 let od prvních společných tónů. Ačkoli jsme kapela věkovým průměrem mladá, jsou mezi námi stále činní pamětníci úplných počátků, jmenovitě kapelník Jiří Šimek, umělecký vedoucí František Šantrůček, trumpetisté Milan Chejnovský a Martin Petruželka a bubeník Aleš Svoboda.

Pojďte s námi společně zavzpomínat, co se všechno během 20 let v kapele přihodilo…

Mezi zakládajícími členy (mimo výše zmiňovaných) bylo mnoho známých i méně známých Choceňáků – Miroslav Doležal, Josef Cita, Vladimír Kovář, Karel Hanus, Vladimír Kovář či Josef Vodvárka. Tyto ostřílené muzikanty doplňovali žáci bývalé LŠU Choceň, kteří se od nich mnohému naučili. Pro některé to byla první příležitost zahrát si v orchestru a ne jen v sólových výstupech.

V prvních pěti letech Choceňačka koncertovala převážně v Chocni a jejím nejbližším okolí, vyjma prvního zahraničního zájezdu do německého Regenu v roce 1994 a společného zájezdu s choceňskými hokejisty do španělské Jacy v roce 1996. V další „pětiletce“ se už účastnila i přehlídky dechových hudeb, Polkafestu, kde si po dvakráte odvážela cenu za nejmladšího účastníka – v roce 1996 z Lysé nad Labem pro Aleše Kajzrlíka (15 let) a v roce 1999 z Opočna pro Honzu Vojtíška (14 let).

První „kulatiny“ završila mimo jiné i hrou soukromou – na svatbě našeho trumpetisty Josefa Nováka. Oficiální oslavy byly pestré – průvod městem, koncert na zámku se svitavskou dechovkou Astra a pro kapelu pak posezení v příjemném prostředí srubské moštárny s čuníkem na rožni a pivem.

Po deseti letech společného muzicírování odstartovala „zlatá éra“ Choceňačky. Vystoupení nabývala na rozměrech nejen větší četností, ale i atraktivitou. Choceňačka sjezdila mnoho koutů ČR a několikrát se podívala i do zahraničí, převážně ve spolupráci s mažoretkami Berušky z Moravan nebo s choceňským tanečním souborem Prozatím.

Z tehdejších významnějších her v Čechách uveďme namátkou: Polkafest Pardubice, Přehlídka dechových hudeb Zlín, Vejvodova Zbraslav, Gulášfest Pec pod Sněžkou, Festival dechových hudeb v Pardubicích, atd.

Během pěti let jsme se i několikrát ocitli na zajímavých místech v zahraničí: v Německu (Euromusictage Bösel 2002, 2003; Wasserburg 2003, Landesmusicfest Mnichov 2005, Verl 2006), ve Švédsku (Jönköping 2003), v Itálii (Cisternino 2004) a ve Francii (Slavnosti bílé noci Cannes 2005).

Zájezdy byly pro nás vždy vrcholem sezony a jistou odměnou za celoroční „hudební dřinu“. Stmelily nás, viděli jsme mnoho zajímavých míst, poslechli si hudbu z rozličných koutů Evropy a poznali nové přátele a místní zvyklosti.

Neméně rádi však máme akce v Chocni a nejbližším okolí, na kterých se s námi většinou každoročně můžete potkat: Dechovka na zámku, Koncert pro Cecílii, Masopusty (Choceň, Skořenice, Dobříkov), Muzikantský ples, Kácení májí na Vraclavi, Letní slavnosti v Brumbárově, apod. Jsme velmi rádi, že již máme stálý okruh posluchačů, kteří se pravidelně objevují na mnoha z nich a dokreslují tak potřebnou atmosféru.

Utužujeme i vztahy rodinné, bez podpory nejbližších bychom totiž dost dobře fungovat nemohli…

Na mnohých kulatinách či jiných rodinných událostech současných i bývalých členů kapely Choceňačka nemůže chybět. Letos se s jubilanty „roztrhl pytel“ – Vladimír Kovář 80 let, Aleš Kajzrlík 30 let, Miloš Filipi 40 let, čeká nás také další svatba – po ryze muzikantské svatbě trumpetisty Martina Petruželky a klarinetistky Katky Cibulkové v roce 2007 se do chomoutu v září chystá es-klarinetista Aleš Kajzrlík.

Věříme, že i v dalších letech se nám bude dařit alespoň jako dosud a že i Vy nám zachováte svou přízeň…

Z „dřevních dob“ opatrných akordů žáků tehdejší LŠU Choceň a několika dospělých Choceňačka „vyzrála“ natolik, že si dovolila natočit pro své příznivce své první CD. Jeho křest a celé oslavy 20. výročí vzniku kapely připadnou na sobotu 27. srpna 2011. Od 15 hodin Vás čeká na nádvoří choceňského zámku poslech klasické dechové hudby v podání Choceňačky a konzumace zlatavého moku. Jste srdečně zváni!

Text vyšel v srpnovém Choceňském zpravodaji.

Kateřina Petruželková
Vloženo: 30.6.2011

Poslední dvě hry, pak začnou Choceňačce prázdniny

Červnový maraton nejrůznějších her skončil. Nyní zbývají poslední dvě vystoupení, než si Choceňačka dopřeje zasloužené letní prázdniny. Vidět a slyšet nás můžete v sobotu druhého července na výročí obce Netřeby (od 14 hodin). Ve čtvrtek sedmého července se pak představíme na tradičním Promenádním koncertě na náměstí ve Vysokém Mýtě (začátek o půl páté).

Po zmíněném Promenádním koncertě začínají Choceňačce prázdniny, které potrvají déle než měsíc - přibližně do poloviny srpna. Ne všechny členy naší dechovky ale čeká pouze odpočinek. Pěvecká sekce bude teprve v červenci dotáčet své party na chystané CD. Poté už bude téměř připraveno jeho dlouho očekávané vydání.

Radim Šantrůček
Vloženo: 23.6.2011

Od pátku do neděle má Choceňačka nabitý program

V červnu se obvykle nahromadí spousta nejrůznějších her a nejinak je tomu letos. Závěr měsíce má Choceňačka opravdu nabitý - hrajeme v pátek, sobotu i neděli.

V pátek 24. června bude pokračovat tradice Podvečerních koncetrů. Letos zatím žádný nebyl, a tak jsme se jeden rozhodli zařadit operativně právě nyní. Začátek je v obvyklých osmnáct hodin na choceňském náměstí. Všechno ale může zhatit déšť, příznivé počasí je nutné.

V sobotu odpoledne, konkrétně od čtrnácti hodin, se Choceňačka představí stejně jako loni na Letních slavnostech v Brumbárově (Krchleby). V neděli pak následuje akce, která bude pro všechny z nás nová. Hrát budeme v Chocni v průvodu Božího těla, který začíná v deset hodin.

Radim Šantrůček
Vloženo: 7.6.2011

Po Vraclavi následují další tři vystoupení

Na webu jste si již mohli prohlédnout fotogalerii z vraclavského Kácení májí, které tento rok částečně propršelo. I přes nepřízeň počasí se opět jednalo o povedenou akci se spoustou zábavy. Nyní přicházejí na řadu další hry Choceňačky.

O nadcházejícím víkendu se Choceňačka představí v Rájci a Džbánově. První zmíněné vystoupení je v sobotu u příležitosti hasičských slavností, Choceňačka hraje od sedmnácti hodin, v neděli zavítáme za seniory do Džbánova. Nejbližší program doplňuje výročí kostela v sobotu osmnáctého června v Dobříkově.

GulášFest GulášFest
Radim Šantrůček
Vloženo: 28.5.2011

Kácení májí, Nasavrky a další hry Choceňačky...

S blížícím se létem se kalendář Choceňačky opět zaplnil množstvím nejrůznějších vystoupení. Minulou sobotu jsme po bleskové domluvě zahráli na hasičských závodech v Nasavrkách, dnes se znovu po dvou letech koná na Vraclavi tradiční Kácení májí, kde nebudeme chybět. Doufejme, že nebude pršet.

Vedle kompletního seznamu her, který naleznete v příslušné položce na webu, přinášíme další informace ohledně nahrávání prvního CD Choceňačky. Dílo je opět o něco blíže svému dokončení - minulou neděli nahrála svá sóla klarinetová sekce a rovněž obligátka. Zbývá doplnit zpěvy.

Radim Šantrůček
Vloženo: 14.5.2011

Nahrávání prvního CD je (témeř) za námi

Od minulého pátku do neděle se Choceňačka pustila do dlouho očekávaného nahrávání svého prvního cédéčka. Pro mnoho z nás to byla první podobná zkušenost a není nutné skrývat, že sobotní a nedělní nahrávací maratón byly mimořádně vyčerpávající.

Obrovské poděkování opět patří Rosťovi Balaštíkovi, který dohlížel na to, aby všechno proběhlo tak, jak má. Za prvé navázal na nedávnou společnou zkoušku a piloval s námi provedení jednotlivých skladeb. Za druhé spolupracoval se zvukaři a dělal vše pro to, aby výsledná nahrávka byla co nejlepší.

Na cédéčko jsme vybrali celkem deset skladeb, které jsme do nedělního odpoledne skutečně nahráli. Přesto práce ještě zdaleka nekončí. Prozatím se nahrávalo bez zpěvů, které budou doplněny během blízkých dní ve studiu. To samé nakonec čeká i klarinetová sóla a částečně obligátku. Stejně tak je ještě třeba vymyslet název, booklet a vyřešit spoustu dalších věcí…

Pevně věříme, že výsledek bude stát za to. CD Choceňačky má být průřezem repertoárem, který jsme po dobu své existence hráli. Jelikož letos slavíme dvacet let, je pro jeho vydání a ohlednutí se zpátky ideální příležitost.

Na které skladby se můžete těšit? Na polky Choceňačka, Vesničanka, Čas návratů, Krojovaná, Plechová, Na břehu Blanice, Ty to víš a valčíky Na Pankráci, Pro pár krásných dnů a Povětrné střevíčky. Až se bude blížit vydání CD, samozřejmě budete informováni. Zatím si můžete prohlédnout fotogalerii z nahrávání.

Radim Šantrůček
Vloženo: 22.4.2011

Na prvního května na čtvrtou Dechovku na zámku

Prvního května se na choceňském zámku koná už čtvrtý ročník festivalu dechových hudeb s příznačným názvem „Dechovka na zámku“. Začátek je naplánován na čtrnáctou hodinu a představí se celkem tři soubory.

Na úvod zahraje mládežnický orchestr ZUŠ, po něm své umění předvede Pohoranka se čtveřicí zpěváků (Marie Lázničková, Gabriela Řeháková, Radek Klusoň, Václav Boštík). Závěr nedělního odpoledne bude tradičně patřit domácí Choceňačce, pro kterou bude vystoupení generálkou před blížícím se nahráváním prvního CD.

Radim Šantrůček
Webmaster ©2012 Chocenacka.cz